Levandule je světle fialová bylinka, která nás dokáže pravidelně okouzlit svou omamnou vůní. I když si většina lidí pamatuje, že podporuje relaxaci a zdravý spánek, o dost méně jich tuší, že může mít pozitivní vliv na růst a na kvalitu vlasů. Pokud chcete o tomto tématu vědět něco víc, v tom případě určitě pokračujte ve čtení.
Levandule se dá používat mnoha různými způsoby. Kromě toho, že si můžeme pořídit levandulovou esenci, kterou si večer nastříkáme pro klidnější spánek na polštář, může zastat úlohu přírodního repelentu, který nás dovede ochránit před otravným hmyzem.
Kdo se rozhodne pro samosběr levandule, ten z ní dokonce může připravit i levandulovou limonádu, která chutná především během parných letních dní.
Může ale nějak podpořit vaši krásu?
Nejlepší účinky levandule
Pokud prožíváte stresující období, levandule vám může pomoci s podporou relaxace a spánku. Její užití je v tomto ohledu různorodé, protože kromě levandulových sprejů na polštář existují i levandulové difuzéry a polštářky.
Hodně oblíbená je i během péče o pokožku, protože dovede zmírňovat potíže, které se spojují s mastným a problematickým typem pleti. Pleťová voda s levandulí by tedy měla být v základní výbavě lidí, jež mají potíže s častým akné a kožními záněty.
Dále nám může nabídnout:
- Snížení krevního tlaku
- Úlevu od příznaků astmatu
- Úpravu prostředí, které je pak nevhodné pro množení kvasinek
Levandule na vlasy
Samostatnou kategorii pak představuje použití levandule na vlasy. V případě, že se rozhodnete aplikovat kvalitní (kosmetický) levandulový olej na vlasy, po nějaké době můžete očekávat zlepšení kvality pokožky hlavy. I samotné vlasy by ale měly začít vypadat mnohem lépe, protože může podpořit jejich růst a zdravý vzhled.
Kromě jiného, aplikace levandule na vlasy a na pokožku hlavy může mít ještě jeden extra benefit, kterým je podmanivá vůně, jež se z nich bude linout do blízkého okolí. Můžete si tedy připadat jako dávné Egypťanky, které si do paruk aplikovaly nejrůznější vonné oleje.
Jak používat levanduli?
Levandulový olej
První variantou, kterou můžete vyzkoušet, je aplikace levandulového oleje na vlasy. Nejprve se ale dopředu informujte o tom, zda olej, který se rozhodnete použít, je vhodný pro kosmetické účely. (Mnohé jsou totiž vhodné na masáže těla a do aromalamp.)
Levandulový olej by se měl před aplikací prohřát v dlaních a následně by se měl důkladně vmasírovat do pokožky hlavy, kde ho necháte nějakou dobu působit. Účinek můžete podpořit tím, že si na vlasy dáte koupací čepici a necháte ho působit alespoň 20 minut. Poté si umyjete vlasy tak, jak jste zvyklí.
Nevýhodou aplikace oleje ale může být jeho cena a také větší riziko mastných vlasů v případě, že si je po zábalu neumyjete správně.
Levandulový šampon
Jistějším řešením je pravidelné používání levandulového šamponu. Kromě toho, že si vlasy umýváte několikrát týdně, takže se nemusíte bát, že si zapomenete udělat vlasový zábal, nemusíte se bát ani nežádoucí mastnoty u kořínků, jako je tomu v případě aplikace kosmetického oleje.
V neposlední řadě také nezapomínejte na to, že levandulový šampon může obsahovat i další látky, které podporují pěstěný vzhled vlasů, jejich délku a hustotu.
Ve složení šamponu hledejte kromě levandule i:
Také nezapomínejte na to, že přírodní šampon s levandulí a dalšími bylinkami je vhodné podpořit ještě následnou aplikací přírodního kondicionéru s obsahem kurkumy, panthenolu a kofeinu, které podpoří jemnost a lesk vlasů a také zlepší jejich rozčesávání.
Třešničkou na dortu může být dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na podporu kvality vlasů, z jejichž složení bude těžit i kůže s nehty.