Krásné vlasy vyžadují cílenou vnější i vnitřní péči, která jim může pomoci podpořit jejich růst a pěstěný vzhled. V případě, že se zajímáte o složky, které se nachází v běžně dostupných i přírodních šamponech bez sulfátů, určitě je vhodné zaměřit svou pozornost na vitamín B5, který může přispět k tomu, že budou bohatší a upravenější než kdy dřív.

Když budete své vlasy neustále zkoušet odbarvováním, žehlením a horkou vodou při mytí, nelze očekávat, že se vám za to odvděčí krásou a zdravím. Proto je důležité dbát na kvalitní vnitřní výživu, která může podpořit růst a kvalitu vlasů, normální vzhled pokožky a pevnost nehtů.

Jenže, to není všechno. Aby vaše kštice vypadala k světu, při každém mytí byste měly používat kvalitní přírodní šampon s kondicionérem bez obsahu sulfátů, které obsahují například panthenol.

Co to ale je? A co konkrétního od něj můžete po aplikaci na vlasy očekávat?

panthenol účinky

Co je to panthenol?

Panthenol, kyselina pantothenová a vitamín B5 označují název jedné složky, která patří do rodiny vitamínů skupiny B. I když by se mohlo zdát, že je panthenol vhodný jen pro vnitřní užívání, hojně se používá i v kosmetickém průmyslu. Přirozeně se nachází například v celozrnném pečivu a luštěninách. Najdeme ho ale i v nejrůznějších krémech a šamponech.

Co se týče jeho nedostatku v potravě (který bývá spíše vzácností), může se projevovat například křečemi v nohách, nechutenstvím, depresemi a sníženou odolností vůči infekcím.

Znáte jeho nejlepší účinky?

Panthenol se celkem často přidává do přípravků po opalování, které podporují regeneraci pokožky. Také mohou celkem rychle zažehnat potíže po spálení kůže od sluníčka, která může být zarudlá, horká a může se viditelně loupat.

Dále může panthenol podpořit hydrataci tkání, proto se používá i do dalších krémů, které jsou vhodné pro suchou pokožku. Vitamín B5 je důležitý i pro normální funkci imunitního systému a pro fungování metabolismu.

Panthenol na vlasy

Nyní se dostáváme k podstatě našeho dnešního článku, kterou je použití panthenolu na vlasy. Nejspíš jste si všimly, že se panthenol celkem často vyskytuje na etiketách šamponů z různých cenových kategorií, což znamená, že na ně musí mít nějaký pozitivní efekt.

Stejně jako u pokožky celého těla, panthenol může dodávat chybějící hydrataci suchým vlasům a pokožce hlavy. Také dovede podpořit jejich sílu a odolnost, takže budou na první pohled vypadat objemněji a upraveněji.

Z podstaty věci se panthenol nejvíc hodí pro ženy, které mají suché a poškozené vlasy, které potřebují dodat a udržet extra vláhu. (Což mohou být například kudrnaté a vlnité vlasy.)

panthenol šampon používání

Jak ho správně používat?

Samozřejmě, když budete používat šampony (pouze) s panthenolem, nic tak hrozného se nestane, na druhou stranu, lepších výsledků vždy dosáhnete, když se v přípravcích kombinuje s dalšími látkami, které podporují růst a kvalitu vlasů.

Z toho důvodu v přírodních šamponech s panthenolem hledejte i:

Toto složení může pomoci i ženám, které trápí nadměrné padání vlasů, a které hledají cesty, jak ho zastavit. Kromě jiného, tyto složky mohou podpořit i kvalitu a růst vlasů, takže může dojít k jejich postupné obnově.

Bezsulfátové šampony a kondicionéry také nezapomeňte doplnit dlouhodobým užíváním přírodních doplňků stravy, které obsahují vitamíny skupiny B, přesličku rolní, pivovarské kvasnice, MSM, kolagen, vitamín C, železo a další složky, které nabídnou vašim vlasům, kůži a nehtům vítanou vzpruhu.

V neposlední řadě také nezapomínejte na to, že všechny tyto tipy je nutné doplnit o správnou péči a o citlivý styling, jinak přijde vaše zvýšené úsilí snadno vniveč.

Doporučené články