Česnek většina lidí vnímá jako vysoce aromatické koření, které dává pokrmům zajímavou příchuť. Už jste ale někdy slyšely o česnekovém šamponu na vlasy? Pokud ne a zajímá vás, na co vše může být česnek dobrý, v tom případě určitě pokračujte ve čtení následujícího článku, ve kterém se na něj zaměříme trochu blíž.

Česnek patří do rodiny jednoděložných rostlin z čeledi amarylkovitých. Některé druhy z této skupiny známe pod pojmenováním pór nebo cibule. Většina lidí česnek používá při vaření, protože slouží jako koření, které dodává pokrmům příjemnou vůni a pikantnost.

Kromě jiného, česnek se používal i v lidovém léčitelství, protože se mu přisuzuje řada pozitivních účinků na zdraví lidského organismu. Nejčastěji po něm saháme v době, kdy nás trápí nachlazení a rýma. Další lidé ho používají i na plíseň nehtů u nohou, protože patří mezi známé přírodní prostředky, které mohou podpořit boj těla proti infekcím.

Co ale česnek na vlasy? Není to hloupost? A nebudou vaše vlasy po jeho pravidelném používání nepříjemně cítit?

To vše si společně objasníme níže.

česnek účinky

Účinky česneku na vlasy

I když možná budete poněkud překvapené, aplikace česneku na vlasy se skutečně doporučuje, protože na ně může mít pozitivní vliv. Dobrý vliv také může mít jeho dlouhodobé vnitřní užívání.

Například syrový česnek obsahuje látky, které mohou podpořit normální vzhled vlasů. Patří k nim třeba vitamín C a vitamín B6. Dále v něm najdeme selen a mangan. Velkým pozitivem jsou i jeho antimikrobiální účinky, které dovedou podpořit normální stav pokožky hlavy.

Studie z roku 2016 dokonce zjistila, že česnek v jejím průběhu chránil keratinocyty před poškozením ultrafialovým zářením (UV) a ukázal se jako slibná látka, která by mohla pomoci snížit projevy stárnutí. Keratinocyty jsou kožní buňky, které produkují keratin. Tyto buňky jsou na vnější vrstvě pokožky, včetně pokožky hlavy a ve vlasových folikulech.

Vyplatí se používat česnekový šampon?

Používání česnekového šamponu během mytí může mít pro vlasy mnoho pozitiv. Na druhou stranu, je nutné počítat i s některými zápory. Proto si zkusíme pro a proti navzájem srovnat.

Mezi možné výhody mytí vlasů česnekovým šamponem patří:

Mezi možnými zápory pak najdeme:

  • Podráždění pokožky (zvlášť, pokud se rozhodnete, že nebudete používat šampon, ale česnek na hlavu aplikujete přímo)
  • Špatnou snášenlivost na citlivé pokožce
  • Případný zápach (v případě použití čerstvého česneku)

V neposlední řadě, účinky česneku na vlasy se musí ještě blíže prozkoumat. Výše uvedené klady je tedy nutné brát trochu s rezervou.

Také myslete na to, že česnekový šampon nebývá dobře dostupný. V normálních drogeriích a obchodech se téměř neprodává a většinou ho lidé objednávají online. Cena takového šamponu navíc může být o něco vyšší, protože jde spíše o okrajový sortiment.

česnekový šampon na vlasy

Další přírodní alternativy

Místo experimentů s nejistým výsledkem raději vyzkoušejte něco, co je ověřeno léty. Moudřejší volbou pro vás budou vícesložkové šampony na podporu růstu vlasů, které neobsahují sulfáty. Kvalitní přírodní šampony jsou napěchované látkami, které vlasy šetrně čistí a nabízí jim hloubkovou péči.

Dobrý vliv na vlasy a na pokožku hlavy má v šamponu:

A mnoho dalších látek přírodního původu, z nichž mnohé podporují hydrataci vlasů, jejich lesk a pevnost.

Také během mytí nevynechávejte kondicionér, který je pro vaše vlasy srovnatelně důležitý, protože prameny uhladí a po koupeli podpoří jejich snadné rozčesávání. Opět si vybírejte přírodní kondicionér, který obsahuje komplex pečujících látek. Dobrou službu vašim vlasům udělá kromě kofeinu i kurkuma a panthenol.

Doporučené články