Kosmetika na vlasy je sortiment, který má v drogeriích poměrně široké zastoupení. Ovšem, to ještě neznamená, že můžete sáhnout po čemkoliv, co se vám dostane pod ruku. Vlastně je to přesně naopak. S možnostmi, které se nám otevírají je důležité pročítat před nákupem etikety a odnášet si domů jen to, co je pro vaše vlasy nejlepší. Co to ale je? Na to se zaměříme níže.

Existují mezi námi lidé, kterým na výběru kosmetiky na vlasy prakticky vůbec nesejde. Důležitá je pro ně cena a velikost balení prodávaných produktů. Jestli obsahují látky přírodního původu, nebo se na etiketě nachází silikony a další pro vlasy ne úplně prospěšné látky, je vůbec nezajímá.

Že to může mít v dlouhodobém horizontu negativní dopady vám asi nemusíme říkat. Špatně vybraná vlasová kosmetika může zapříčinit, že se vlasy snáze mastí, že jsou u konečků zacuchané nebo že jsou nevzhledně připlácnuté k hlavě. Lidé s citlivou pokožkou se navíc mohou dočkat i otravného svědění.

Proto se níže podíváme na to, na co byste si měli dávat při výběru vlasové kosmetiky pozor.

přírodní kosmetika na vlasy jak vybrat

Co je to vlasová kosmetika?

Vlasová kosmetika nezahrnuje jen šampon s kondicionérem, ale i široké spektrum pečujících a stylingových přípravků na vlasy. Patří sem například speciální masky na vlasy, séra, intenzivní vlasové kúry, oleje a podobně. Ze stylingových přípravků můžeme jmenovat ochranný sprej na vlasy proti působení tepla, laky a gely na vlasy, tužidla a mnoho dalších.

Možná si to ani neuvědomujete, ale vzhledem k tomu, že většina z nás používá produktů na vlasy hned několik (zvlášť ženy při stylingu), vlasy jsou vystaveny pořádnému náporu chemie. Vynechávání některých (například ochranných sprejů na vlasy s UV ochranou a s ochranou proti teplu) pak může mít negativní vliv na jejich kondici. (Může vám blednout barva vlasů nebo můžete skončit s tím, že je máte po nějaké době úplně spálené.)

Jak vybrat tu správnou?

I když je důležité, abyste si vybíraly kvalitní vlasovou kosmetiku ze všech zmíněných kategorií, pravděpodobně tou nejdůležitější je klasická péče o vlasy, která zahrnuje šampon, kondicionér a masku. (Případně i nějaký ten olej, který si vetřete do vlasů a po 30, 60 až 90 minutách ho umyjete.)

Klíčové je to, že ve srovnání s ostatními druhy vlasové kosmetiky šampon s kondicionérem přichází do kontaktu s mokrými vlasy. Mokré vlasy jsou náchylné k poškození a také jsou poměrně dost křehké (proto se například doporučuje sušení vlasů ručníkem z mikrovlákna, absence česání mokrých vlasů a fénování nejdříve 60 minut po umytí vlasů). Z toho důvodu je důležité vybírat přípravky, které jsou k vlasům v této choulostivé situaci šetrné.

vlasová kosmetika přírodní šampon

Typicky jde o přírodní šampony a kondicionéry, které obsahují látky, které vlasy vyživují a posilují. Naopak jsou nevhodné šampony, které hodně pění. Někteří lidé podle pěnivosti posuzují kvalitu šamponu a mají pocit, že takový přípravek vlasy lépe umyje, ve skutečnosti je to ale přesně naopak. (Pěnivé látky se v podstatě přidávají na efekt a pro vlasy nemají žádný velký přínos, spíš by se dokonce dalo říct, že je to přesně opačně.)

Naprostým standardem by navíc mělo být používání šamponů, které neobsahují silikon. Ten sice může vlasy opticky uhladit, ale může zabránit tomu, aby se k nim dostaly důležité živiny.

A co by vám doma nemělo chybět?

Přírodní šampon

Sortiment přírodních šamponů se sice pozvolna rozšiřuje, ale stále se nevyrovná řadám masově produkovaných šamponů od známých kosmetických značek. Ženy tedy mohou mít oprávněný pocit, že si nemají z čeho vybírat.

Naštěstí, v současné době si můžete koupit kvalitní přírodní šampon s obsahem aloe vera, kofeinu, máty, kopřivy, konopí a dalších látek, které mají pozitivní vliv na podporu růstu vlasů, na jejich lesk a sílu.

přírodní kosmetika na vlasy

Přírodní kondicionér

Asi nemusíme říkat, že přírodní šampon by měl doplňovat přírodní kondicionér od stejného výrobce, který zajistí, že vlasy dostanou přesně to, co potřebují. Kondicionér by se měl používat po každém umytí vlasů šamponem a měl by se aplikovat jak ke konečkům, tak do délek. (Ne až ke kořínkům, protože může podporovat rychlejší maštění.)

V dobrém přírodním kondicionéru objevíte:

Když používání těchto přípravků doplníte ještě o dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na podporu růstu vlasů, brzy byste měly zaznamenat první pozitivní rozdíly.

Doporučené články