Když se řekne kofein, mnoho lidí si představí kávu a možná i některé druhy čaje. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, že kromě jeho pití můžete vyzkoušet jeho aplikaci na vlasy? Pokud ne, níže vám povíme, proč byste to měli vyzkoušet.

O kofeinu víme, že je to stimulant, který nás dokáže nakopnout na cestě do školy či do práce. Případně nás dovede udržet v duševní bdělosti na úmorné firemní poradě, která nebere konce. V poslední době se ale ukazuje, že kofein nám může posloužit i jinak. Konkrétně si získal oblibu v kosmetickém průmyslu, protože v krémech na oči bojuje proti viditelným tmavým kruhům pod očima a v šamponech a kondicionérech má zase dobrý vliv na kvalitu vlasů.

Co dalšího byste měly o kofeinu a jeho působení vědět? Na to se podíváme níže.

kofein vlasy

Co je to kofein?

Když se podíváme do encyklopedie, zjistíme, že kofein je alkaloid, který má schopnost stimulovat nervovou a srdeční činnost. (Díky čemuž se po něm cítíme být tak nabuzení a ve střehu.) Z toho důvodu je považován za nejrozšířenější drogu na světě.

Také o kofeinu víme, že má na některé lidi diuretické účinky, takže podporuje odvodnění organismu. (Z toho důvodu dostáváte v restauracích a kavárnách ke kávě sklenici vody, která by měla tento úbytek doplnit.)

Jaké jsou jeho účinky na vlasy?kofein na vlasy účinky

Jak už bylo řečeno, kofein se v poslední době přidává do šamponů a kondicionérů na vlasy. Opravdu ale může mít takový krok nějaký účinek, nebo je to jenom marketing, který se snaží nasytit naši touhu po něčem novém?

Pravda je taková, že kofeinové přípravky na vlasy na ně mají opravdu vliv. Kofeinové šampony na vlasy se používají především na podporu jejich růstu a na omezení jejich vypadávání. Hlavní přínos spočívá v tom, že kofein prokrvuje pokožku hlavy, díky čemuž se k vlasovým cibulkám dostanou důležité živiny.

Pravidelná aplikace vlasových přípravků s kofeinem také může podpořit zdravější vzhled vlasů. Ty pak mohou být po nějaké době od zahájení jejich používání lesklejší a hladší. V neposlední řadě, pokud se rozhodnete používat kávu na vlasy, trochu barví, takže se dá použít jako přírodní prostředek na zmírnění viditelnosti šedivých vlasů.

Jak ho správně používat

Kofeinové přípravky na vlasy můžete používat několika způsoby. Buď si budete dělat oplachy z kávy doma, nebo sáhnete po speciálních kondicionérech a šamponech s obsahem kofeinu, které obsahují větší množství aktivních látek, které vlasy podporují i v dalších ohledech. (Z toho důvodu bychom vám je i spíše doporučovali.)

Pokud se podíváme na základní kofeinový oplach, ten se dělá tak, že vezmete 2-4 hrnky opravdu kvalitní (ale už studené) kávy, sprej a koupací čepici. Kávu nalijte do rozprašovače a nastříkejte ji po celé ploše vlasů. Následně si udělejte jemnou masáž a po ní si dejte na vlasy koupací čepici, kterou si necháte nasazenou asi 20 minut. Poté si vlasy opláchněte vlažnou vodou a nechte je uschnout.

kofein šampon kondicionér

Kofeinové šampony a kondicionéry

Jak už bylo řečeno, nejlepším řešením je používání šamponů a kondicionérů s kofeinem, zvlášť v případě, že obsahují i další látky na podporu růstu a krásy vašich vlasů. (Máta, aloe vera, kurkuma, panthenol…) Ještě lepších výsledků navíc dosáhnete, když tuto svou pečující rutinu doplníte o dlouhodobé užívání kvalitních doplňků stravy na podporu růstu vlasů, které jsou na přírodní bázi. Pak se můžete těšit na krásné, rychle rostoucí a lesklé vlasy, které budou ve své vrcholné kondici.

Myslete ale na to, že aby se mohl účinek vlasových přípravků projevit, musíte je používat pravidelně a trochu delší dobu. Při umývání vlasů šamponem také nezapomínejte na to, že byste ho měli nechat chvilku působit. (Doporučuje se ho nechat na hlavě alespoň po dobu dvou minut.) Skvělou práci v tomto ohledu odvede i jemná masáž pokožky hlavy, kterou si můžete udělat v průběhu čekání.

Vlasové přípravky s kofeinem se mohou používat dlouhodobě, takže se nemusíte bát, že byste se jich museli po nějaké době vzdát. Vlasy si ale neumývejte častěji než jednou denně, jinak by mohlo dojít k podráždění pokožky a k většímu maštění vlasů u kořínků. (Protože vlasy na časté mytí reagují tím, že začnou produkovat větší množství oleje. Nehledě na to, jakým si je umýváte šamponem.)

U kondicionéru také chvilku počkejte, až se dostatečně vstřebá. Teprve pak od něj můžete očekávat ty nejlepší výsledky.

Nyní už znáte tajemství krásných, lesklých a rostoucích vlasů, tak se ho nebojte vyzkoušet.

Doporučené články