Lopuch je rostlina, se kterou se často setkáváme u rybníků a jiných vod, roste ale i na neudržovaných plochách. Většinou ji bezpečně poznáme kvůli jejím širokým a sytě zeleným listům. Věděly jste však, že lopuch může mít pozitivní vliv na vaše vlasy a pokožku?

Možná si to ani neuvědomujete, ale kdykoliv projdete kolem nějakého stromu nebo rostliny, existuje docela slušná šance, že má nějaký pozitivní (nebo naopak výrazně negativní) vliv na lidské zdraví.

Mezi ty méně nápadné patří například lopuch, který mnozí lidé považují za plevel, kterého je potřeba se co nejrychleji zbavit. Než tak ale učiníte, prozradíme vám, že lopuch se v minulosti používal v lidovém léčitelství. Ženy ho také používaly na podporu své přirozené krásy.

co je lopuch účinky

Co je to lopuch?

Lopuch větší je rostlina, která patří do čeledi hvězdnicovitých. Není to trvalka, ale dvouletá bylina. Do dvou let tedy obvykle hyne. Jak jsme se ale zmínili výše, lopuch se považuje za invazivní a rychle se šířící druh (tedy plevel), takže ho ve svém okolí obvykle nacházíme dostatek.

V některých případech se lopuch větší jí. Například se má za to, že jeho nejlepší částí je dužina, která má mít téměř oříškovou chuť. Zkusit můžete i čerstvé (oloupané) řapíky, které mohou v pokrmech zastat roli zeleniny. Listy se obvykle nejedí, protože bývají hořké. 

Vzhledem ke svým účinkům ženy lopuch používají na podporu krásy svých vlasů a pokožky.

Lopuch na vlasy – účinky a benefity

Nejčastěji se lopuch a odvar z něj aplikuje na vlasy, protože může podpořit normální stav vlasové pokožky. Také může omezit vypadávání vlasů a podpořit růst a krásu nových vlasů.

Kromě jiného, vlasům může nabídnout:

  • Hydrataci
  • Ochranu před poškozením
  • Posílení 
  • Větší uhlazení 

Pro jeho použití hovoří i to, že po něm mohou sáhnout lidé, jež mají různou kvalitu a hustotu vlasů. Není tedy určen jen pro jednu konkrétní skupinu.

Jak na jeho správné používání?

Lopuchová voda

Asi nejznámějším způsobem použití lopuchu je aplikace lopuchové vody ke kořínkům a na pokožku hlavy. Tyto vlasové vody mívají tenký aplikátor, což umožňuje jejich snadnější použití. 

Lopuchová voda se může používat jak do suchých, tak do vlhkých vlasů. Nejlepších výsledků ale docílíte, když ji budete používat pravidelně a její účinek ještě podpoříte masáží vlasové pokožky.

lopuch na vlasy šampon

Lopuchový olej

Dalším tipem, který můžete vyzkoušet, je lopuchový olej, který bychom na vašem místě použily vždy před mytím vlasů. Místo toho, abyste ho dávaly na konečky a do délek, udělejte si z něj masku na pokožku hlavy.

Stačí, když lopuchový olej aplikujete na kůži a ke kořínkům, následně provedete jemnou masáž a posléze si dáte na hlavu buď starý ručník nebo koupací čepici. Jakmile uběhne 30-60 minut, vlasy si umyjte tak, jak jste zvyklé.

Přírodní šampony

Nejlepší volbou pro vás ale bude, když sáhnete po přírodních šamponech a kondicionérech bez obsahu sulfátů, které mají lopuch ve svém složení. Měly by ale obsahovat i další látky, které podporují normální vzhled vlasů, pomáhají omezit jejich vypadávání a podporují jejich růst.

V přírodních šamponech hledejte třeba kofein, mátu, kopřivu dvoudomou, aloe vera pro větší hydrataci a další látky přírodního původu, které lopuch vhodně doplní. V kondicionéru zase hledejte například kurkumu, panthenol, kofein a další pečující látky, které vlasům dodají lesk a jemnost.

V neposlední řadě také dbejte na dostatečnou vnitřní výživu, která má na kvalitu vlasů, jejich vypadávání a růst taktéž nemalý vliv. Skvělým tipem jsou přírodní doplňky stravy na podporu růstu vlasů, ze kterých může těžit i vaše pokožka s nehty. Obvykle obsahují vitamíny skupiny B, přesličku rolní, kopřivu dvoudomou, pivovarské kvasnice a další látky, které vám nabídnou komplexní péči o krásu.

Doporučené články