Kdybychom všichni věděli, jak se máme o své vlasy správně starat, dnes bychom na ulici potkávali lidi s krásně dlouhými a dokonale hustými kadeřemi. Jelikož tomu tak ale není, dá se předpokládat, že většina z nás s péčí o svou kštici dlouhodobě bojuje. Chcete vědět, jak podpořit růst vlasů? V tom případě vyzkoušejte několik osvědčených tipů.

I když má na růst vlasů vliv naše genetika a zdravotní stav, v mnoha ohledech jsme to především my sami, kdo svým vlasům dlouhodobě škodí. Pokud tomu nevěříte, stačí se zamyslet nad tím, kdy jste naposledy byli u kadeřníka nebo kdy naposledy jste si odbarvovali vlasy na platinovou blond.

To vše ale není celý seznam viníků, kvůli kterým vám vlasy nikdy pořádně nevyrostou. Jelikož v běžném životě je jejich odhalení tak trochu detektivní prací, v následujících odstavcích se otevřeně pobavíme o tom, co pro své vlasy můžete v dohledné době zkusit udělat.

Pokud jste připraveni, tak můžeme začít.

co zpomaluje růst vlasů

Co ničí vlasy a zpomaluje jejich růst?

Na vlasy mají největší dopady naše zlozvyky, o kterých nevíme, že vlasům nedělají dobře. Může jít například o komplikovaný vlasový styling, dlouhodobé barvení, o nesprávnou techniku a čas česání a podobně. Hodně škody dokonce napáchá i špatně zvolená gumička. (Pokud má kovové části, mohou vlasy při nošení rozříznout.)

8 tipů na podporu růstu vlasů

Přírodní šampon na růst vlasů

Přírodní šampon na růst vlasů je prvním tipem, který byste měli při nejbližší příležitosti vyzkoušet. Tyto šampony vám mohou nabídnout látky, které prokrvují pokožku hlavy, díky čemuž se k nim dostane větší množství živin, které jsou důležité pro jejich optimální růst. Také obsahují látky, které dovedou vlasy posilovat a chránit před předčasným poškozením. V přírodních šamponech hledejte především látky jako je aloe vera, kofein, extrakt z máty, konopí, kopřivy a podobně.

Přírodní kondicionér

Šampon byste měli doplnit kondicionérem ze stejné řady, který budete používat při každém mytí. Kondicionér uzavírá vlas, takže ho chrání před nadměrným poškozením a také zlepšuje rozčesávání. Pečující látky navíc chrání vlasy před třepením a lámáním, takže by se jeho používání mělo odrazit i na kvalitě konečků a délek. Skvělé jsou kondicionéry s obsahem kurkumy, kofeinu a panthenolu, které vlasům nabídnou kvalitní péči.

šampon kondicionér na růst vlasů

Vitamíny na vlasy

Když vám začnou padat vlasy, vliv na to může mít nedostatek vitamínů a dalších živin. Vlasy potřebují pro svůj hezký vzhled vitamín C, železo, měď, zinek, MSM, kolagen, vitamíny skupiny B, vitamín E a mnoho dalších. Pokud chcete silný kalibr, dobrým pomocníkem jsou vícesložkové doplňky stravy na podporu růstu vlasů.

Bylinky na vlasy

Na podporu růstu vlasů se doporučují i některé bylinky a další složky přírodního původu. Jmenovat můžeme například pivovarské kvasnice, které jsou bohaté na vitamíny skupiny B, ale také přesličku rolní, která podporuje růst vlasů. Pro vnitřní užívání se hodí i kopřiva dvoudomá, která se používá i v kosmetických přípravcích.

Pozor na vysoké teploty

Vlasům nedělají dobře vysoké teploty, a to jak při umývání vlasů, tak při tepelném vlasovém stylingu. V průběhu umývání vlasů použijte vlažnou vodu. U tepelného stylingu zase pozor na vysoké teploty a na absenci ochrany proti působení tepla. Z dlouhodobého hlediska vám tato praxe pomůže v tom, že vlasy nebudou suché a předčasně zničené.

podpora růstu vlasů

Stříhání

Vlasy potřebují pravidelné zastřihávání konečků, jinak hrozí, že se poškození konečků bude šířit až do délek a vlas se tím pádem přirozeně zkrátí. Z toho důvodu je lepší mít poškození pod kontrolou a chodit pravidelně ke kadeřníkovi.

Správné česání

Nikdy si nečešte vlasy hned po umytí, protože mokré jsou náchylnější k poškození. Moc si je nečesejte ale ani suché, protože i tímto způsobem je můžete poškodit. Naprostou samozřejmostí by mělo být použití kvalitního hřebenu z přírodních nebo alespoň elastických štětin.

STOP stresu

Vlasům nedělá dobře ani nadměrný stres. Z toho důvodu je vhodné osvojit si pár relaxačních technik, které vám ho pomůžou dostat pod kontrolu. Kromě psaní deníku vám může pomoci cvičení jógy a meditace. Pokud ani to nepomáhá, zkuste změnit práci a zkuste delegovat úkoly, které nemusíte vykonávat osobně, na jiné lidi, kteří vám s jejich plněním pomohou.