Až na pár výjimek máme všichni vlasy na hlavě, z čehož řada lidí usuzuje, že co se týče jejich mytí, nejde o nic složitého. Ve skutečnosti si ale mnoho z nás myje vlasy špatně. Kromě toho, že to může mít negativní dopad na jejich rychlejší maštění, vlasy mohou být suché a lámavé. Jak to tedy dělat správně?
Přítomnost vlasů na našich hlavách z nás na ně ještě nedělá experty. I když se mytí vlasů jeví jako jedna z nejjednodušších věcí na světě, skutečnost je taková, že jen málokdo tento úkol zvládne na jedničku s hvězdičkou.
Vzhledem k tomu, že se mnoho lidí stále dopouští těch stejných chyb, které po nějakém čase mohou zhoršovat kondici vlasů a jejich vzhled, je důležité zjistit, co děláte během umývání špatně. Jedině pak se můžete svých hříchů postupně zbavit.
Co byste určitě neměli při mytí vlasů dělat? A co je naopak žádoucí? Na to se zaměříme níže.
Jak si správně mýt vlasy?
Než se pustíme do udělování tipů, jak si máte vlasy správně mýt, podíváme se na nejčastější hříchy, se kterými se lze v průběhu umývání vlasů doma setkat.
Mezi největší problémy v tomto ohledu patří:
- Nedostatečné navlhčení vlasů
- Používání příliš velkého množství šamponu
- Nedostatečné šamponování pokožky hlavy
- Nedostatečné opláchnutí přípravků
- Špatná aplikace pečující kosmetiky
A to ještě není zdaleka všechno.
Vlasům nedělá ani trochu dobře příliš časté mytí. Pokud si vlasy umýváte každý den, nemůžete čekat, že budou hladké a pěstěné. Zcela špatně je i aplikace šamponu do vlasových délek, ve skutečnosti totiž stačí důkladně šamponovat jenom vlasy u kořínků. Také zapomeňte na to, že by se měla pokožka hlavy při masáži škrábat nehty.
A co dál? Vlasům neprospívá ani špatně nastavená teplota vody, která je často příliš horká. V neposlední řadě nezapomínejte na to, že co se týče kondicionéru, nepatří až ke kořínkům, ale pouze do délek. Posledním častým hříchem je brutální sušení vlasů ručníkem a jejich mokré česání. Oba tyto zvyky přispívají k jejich vážnému poškození. Když už nyní víte, co všechno děláte špatně, podíváme se na to, co je naopak při umývání vlasů žádoucí. (A toho se pak můžete po zbytek života držet.)
Nechce kosmetiku působit
Pokud nikam vyloženě nespěcháte, je vhodné, abyste nechali své kosmetické přípravky na vlasy nějakou dobu působit. (Třeba 2-3 minuty.) Mezi tím si můžete udělat jemnou masáž hlavy. Teprve pak přípravky z vlasů opláchněte vodou.
Správné sušení
Klíčem k hezkým vlasům je i jejich sušení. Určitě není vhodné je ještě mokré drhnout ručníkem, místo toho z nich přebytečnou vodu velmi jemně vymačkejte stlačením. V ideálním případě používejte ručník z mikrovlákna, které je dostatečně jemné na to, aby nepoškodilo strukturu mokrých vlasů. Nejlepším způsobem sušení je pak zcela jasně vzduch.
Jak často si mýt hlavu?
Vlasům hodně prospějete tím, že si je přestanete mýt každý den. A to myslíme naprosto vážně. Pokud vás trápí rychle se mastící vlasy, méně časté mytí může vrátit produkci oleje zpět do rovnováhy. (Protože pokožka nebude mít pocit, že ho musí vytvořit víc kvůli tomu, že vlasy často myjete.) Vlasy nechce nejprve pořádně zmastit (ideálně v průběhu dní, kdy nikam nemusíte jít) a umyjte si je třeba až po 72 hodinách. Posléze sami uvidíte, že se rychlost maštění postupně sama upraví.
Jak vybrat správný šampon a kondicionér?
Naprosto zásadním bodem je výběr správné pečující kosmetiky. Pokud chcete udělat pro své vlasy něco navíc, dopřejte jim umytí přírodním šamponem a kondicionérem bez sulfátů. Také sledujte složení, ve kterém by se měly vyskytovat látky, které podporují krásu a zdravý vzhled vlasů.
Kromě kofeinu, který je důležitý pro růst vlasů a pro jejich větší lesk a jemnost, zvolte kurkumu, která prospívá pokožce hlavy, aloe vera, které je důležité pro hydrataci vlasů, panthenol, který je chrání před negativními vlivy z okolního prostředí, kopřivu dvoudomou, která zabraňuje vypadávání vlasů a další podobné látky, které vlasům dopřejí komplexní, ale zároveň šetrnou péči.